Ako na ekologickú domácnosť - Podrobný návod (1. časť)

Chcete pomôcť našej planéte a žiť ekologickejšie, ale neviete ako a s čím začať? Už len touto myšlienkou ste spravili prvý krok! Motivácia je veľmi dôležitá pokiaľ sa snažíte o skutočnú zmenu životného štýlu. 

A teraz si položte otázku: Čo si predstavujem pod ekologickým spôsobom života?

Ak vám napadlo že by ste mali triediť odpad, potom máte pravdu. Separácia odpadu JE jedným zo základných krokov na ceste za čistejšou planétou. Za ním však nasleduje ešte veľa ďalších, o ktorých sa už hovorí menej, hoci majú pre životné prostredie častokrát omnoho rozhodujúcejší význam. Veď keby sme napríklad nevytvárali toľko odpadu, ani by sme veľmi nemali čo triediť, však? :-) 

O tom, ako sa prepracovať k zero waste životnému štýlu, ako si vybudovať eko domácnosť a celkovo nahliadať na život novým spôsobom vám povieme viac v sérii troch článkov “Ako na ekologickú domácnosť - Podrobný návod”. Hoci tieto zmeny môžu byť na začiatku náročnejšie, na konci zistíte, že sa cítite oveľa šťastnejšie a slobodnejšie, a dokonca ste vďaka nim ušetrili ešte aj dobrých pár desiatok alebo stoviek eur

Na úvod si v krátkosti ozrejmime, čo to znamená žiť ekologickým životným štýlom a ako vyzerá ekologická domácnosť a potom sa už môžeme vrhnúť na konkrétne kroky. Veríme, že sa vám séria našich článkov bude páčiť a inšpiruje vás ku zmene.

Čo je to ekologický životný štýl?

Ekologický životný štýl stavia na snahe čo najnižšieho zaťažovania životného prostredia našimi každodennými činnosťami a rozhodnutiami.

Sem môžeme zaradiť všetko od množstva energie, zdrojov a surovín, ktoré denne spotrebujeme, cez spôsob, akým sa rozhodujeme pri nákupe potravín, drogérie a oblečenia, spôsob akým vykonávame činnosti v domácnosti (napríklad varenie alebo upratovanie), až po prípravky, ktoré používame na osobnú hygienu a skrášľovanie.

Pri kažom rozhodovaní by sme mali dbať na minimalizmus - kupovať len to, čo naozaj potrebujeme a využijeme, neplytvať energiami a vodou, nenosiť si domov zbytočný odpad v podobe plastových alebo zmesových obalov a snažiť sa používať len prípravky a prostriedky, o ktorých bezpečne vieme, že neublížia životnému prostrediu, ani ekosystémom, ktoré v ňom žijú.

Čo je to ekologická domácnosť?

Ekologická domácnosť ročne spotrebuje v priemere 4-7x menej elektriny ako bežná domácnosť a v maximálnej možnej miere šetrí vodou. Triedi a minimalizuje odpad, kompostuje zvyšky z kuchyne, recykluje a upcykluje oblečenie, výbavu domácnosti aj nábytok. Namiesto agresívnych čistiacich prostriedkov používa prírodné ekologické čističe, kozmetiku plnú “chémie” vymenila za prírodnú bio kozmetiku a jednorázové plastové tašky a mikroténové vrecká nahradila textilnými.

Odporúčanie č. 1: Šetrite pitnou vodou, ako by bola posledná

Lebo veruže čoskoro aj môže byť. Hoci Slovensko patrí objemom podzemných vodných zdrojov medzi svetové veľmoce, ich zásoby nie sú neobmedzené a pitná voda sa môže veľmi skoro stať nedostupným luxusom. V mnohých krajinách už teraz nie je možné zohnať pitnú vodu inak, než balenú v obchode. Neplytvajte ňou teda pri umývaní riadu, upratovaní, sprchovaní a varení a snažte sa ju zbytočne nekontaminovať toxickými chemikáliami z bežne dostupných čistiacich prostriedkov alebo vylievaním oleja do kanalizácie. Za dodržiavanie nasledujúcich rád sa vám poďakuje nie len príroda, ale aj budúce generácie a vaša peňaženka:

  • Klasickú sprchovú hlavicu vymeňte za úsporný perlátor. Skráťte čas sprchovania na dobu nevyhnutnú na umytie (mali by ste to stihnúť do cca 4 minút). Počas šampónovania vlasov a tela vypnite prúd vody. 
  • Počas umývania zubov alebo holenia nenechávajte vodu pustenú.
  • Kvapkajúce kohútiky čo najskôr dotiahnite alebo vymeňte za nové. To isté platí pre tečúci záchod.
  • Ručné umývanie riadu vymeňte za energeticky úspornú umývačku. Ak takúto možnosť nemáte, umývajte riad v napustenom dreze a pod tečúcou vodou ho už len opláchnite.
  • Umývačku riadu a práčku púšťajte až keď sú plné. Používajte eko režimy alebo režimy s najnižšou spotrebou vody a elektriny.
  • Ak bývate v dome, zaobstarajte si zberné nádoby na dažďovú vodu a využívajte ju na splachovanie, polievanie kvetov a záhrady, umývanie auta a pod. 

Odporúčanie č. 2: Kupujte energeticky úsporné spotrebiče a úsporne ich aj používajte

Energetika patrí medzi odvetvia, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na znečisťovaní životného prostredia. Pri výrobe dochádza k zamoreniu ovzdušia skleníkovými plynmi a toxickými látkami, kontaminácii pôdy a podzemných vodných zdrojov vypúšťaním znečistených odpadových vôd a okrem bežného odpadu sa produkuje aj značné množstvo toho rádioaktívneho. A to sme ešte nespomenuli, ako dokážu mesačné účty za elektrinu prevetrať peňaženky. Keďže energie nemôžete zo života úplne odstrániť, môžete sa s nimi pokúsiť aspoň šetriť.

  • Používajte LED žiarovky (okrem toho, že sú energeticky úsporné, neobsahujú ortuť ani olovo) a svieťte len vtedy, keď je to potrebné. Využívajte denné svetlo v čo najväčšej možnej miere.
  • Kupujte energeticky úsporné spotrebiče s triedou A+, A++ alebo A+++.
  • Chladničku a mrazničku neumiestňujte vedľa zdroja tepla. Nastavte im optimálnu vnútornú teplotu, chladnička by mala mať cca 5°C a mraznička -18°C. Chladničku zaplňte maximálne do 70% objemu a potraviny rovnomerne rozmiestnite tak, aby okolo nich mohol cirkulovať vzduch. Chladničku aj mrazničku otvárajte čo najmenej a na čo najkratší čas.
  • Umývačku riadu púšťajte až keď je plná. Používajte eko režimy alebo režimy s najnižšou spotrebou vody a elektriny.
  • Pokiaľ je to možné, perte na nižšej teplote a bielizeň sušte na čerstvom vzduchu, bez použitia sušičky. Ak nemusíte, nevyužívajte program predpierania. Na zašednuté biele prádlo nemusíte používať agresívne pracie prostriedky. Ak ho necháte vysušiť vonku, priame slnko bielizeň krásne vybieli.
  • Do rýchlovarnej kanvice napúšťajte len toľko vody, koľko skutočne spotrebujete.
  • Pri varení a pečení vypínajte spotrebiče o niečo skôr a na dovarenie pokrmu využívajte zostatkové teplo.
  • Vymeňte jednorázové tužkové baterky za opakovane nabíjateľné
  • Nenechávajte elektroniku v stand-by režime a vyťahujte ju zo zásuvky v čase, keď ju nepoužívate.
  • Neprekurujte v zimných mesiacoch svoj byt. Nie je to zdravé, ani úsporné a už vôbec to nie je ekologické. Každý jeden stupeň naviac predstavuje až 6%- ný nárast spotreby energie.

Odporúčanie č. 3: Nakupujte premyslene a nenoste si domov zbytočný odpad 

Toto je snáď najťažší bod pre každú ekologickú domácnosť. Aj keď sa snažíte minimalizovať množstvo odpadu, stačí jediný nákup v supermarkete a domov si prinesiete hotovú záplavu plastových a zmesových obalov, mikroténových sáčkov a jednorázových igelitiek. Je to na hlavu, ale niektorí dodávatelia sú schopní baliť do plastových obalov ešte aj ovocie a zeleninu (napríklad šalátové uhorky, rôzne druhy šalátov, mrkvu, melóny a pod.). A pokiaľ aj nie, hneď vedľa regálov sa ponúkajú bezplatné mikroténové sáčky, tak prečo si ich nenabrať plnú hrsť a nezabaliť si každý druh ovocia osobitne? Ľudia to robia automaticky a bez rozmýšľania. Možno by sa ale správali inak, keby si spočítali, koľko sáčkov si ročne prinesú domov a rovno ich vyhodia do koša

  • Na nákup sa vopred pripravte a do supermarketu si so sebou vezmite vlastné látkové vrecká a sieťky na zabalenie ovocia, zeleniny alebo pečiva.
  • Nakupujte väčšie balenia, ktoré vám vydržia dlhšie, ušetria ďalšie zbytočné návštevy obchodu, obsahujú menej obalového materiálu a väčšinou sa dokonca finančne viac oplatia.
  • Pri nákupe si vyberajte produkty s minimálnym alebo žiadnym obalom. Ak takú možnosť nemáte, všímajte si aspoň recyklačné značky. Uprednostnite papierové a sklenené obaly pred plastovými, a recyklovateľné obaly pred obalmi z kombinovaných (nerecyklovateľných) materiálov.
  • Nákupy si baľte do vlastných opakovane použiteľných tašiek z bio bavlny alebo recyklovaných materiálov. 
  • Navštevujte bezobalové predajne, v ktorých si zakúpite presne také množstvo, aké potrebujete a do vlastných prinesených nádob alebo vreciek.
  • Vyhliadnite si dôveryhodných lokálnych pestovateľov a farmárov v okolí a podporte ich odoberaním ovocia, zeleniny, strukovín, mäsa a ďalších produktov. Okrem toho, že ich dostanete bez zbytočných obalov, sú prirodzenejšie pre vaše telo a rozhodne chutnejšie a viac bio, než tie, ktoré sa dovážajú zo zahraničia
  • Ak zvažujete kúpu nového vysávača, vyberte si bezvreckový. Predídete tvorbe odpadu vyhadzovaním prachových sáčkov a ešte celkom slušne ušetríte na pravidelných nákupoch nových.
  • Zrieknite sa kávy v plastovo-papierových kelímkoch z automatov a radšej si ju pripravte doma do termohrnčeka alebo navštívte kvalitnú kaviareň.
  • Ak máte bábätko, nahraďte jednorázové plienky látkovými, ktoré môžete prať opakovane a dieťatko sa s nimi skôr naučí na nočník. Alebo si aspoň vyberajte plienky, ktoré sú z väčšej časti kompostovateľné.
  • Dajte šancu menštruačným kalíškom, menštruačným nohavičkám a látkovým vložkám. Na trhu už dokonca nájdete aj plne kompostovateľné vložky a tampóny z BIO bavlny.
  • Používajte textilné utierky a vreckovky namiesto papierových. Vyrábajú sa v krasnych dizajnoch, sú opakovane použiteľné a skoro nezničiteľné.
  • Syntetické hubky nahraďte prírodnými, napríklad z lufy, ktorú využijete rovnako v kuchyni aj kúpeľni a po doslúžení ju jednoducho skompostujete.

Odporúčanie č. 4: Okrem papiera, plastu a skla separujte aj hliník, nápojové kartóny a bioodpad

Ak sa chcete pustiť ekologickou cestou, separácia odpadov je veľmi dôležitým krokom. Vďaka nej oddelíte materiály, ktoré je ešte možné použiť na výrobu ďalších výrobkov a zároveň znížite množstvo odpadov na skládkach. Takýmto spôsobom sa vyrábajú napríklad recyklované odpadové vrecia, recyklované plastové poštové obálky, recyklované fľaše, papierové prepravky na vajíčka a mnoho ďalších výrobkov. Práve skombinovanie dôslednej separácie s nákupom recyklovaných výrobkov môže byť účinnou cestou k minimalizácii odpadov vo svete. 

Recyklovať môžete:

  • Papier - modrá nádoba, firmy vykupujúce papier, firmy vykupujúce kartónové krabice
  • Plast - žltá nádoba
  • Sklo - zelená nádoba
  • Tetrapaky - oranžová (v niektorých obciach žltá) nádoba
  • Hliník a kovy - červená (v niektorých obciach žltá) nádoba 
  • Elektroodpad a batérie - elektropredajne a zberné dvory
  • Kuchynský a motorový olej - vybrané čerpacie stanice Slovnaft, zberné dvory, firmy vykupujúce olej
  • Bioodpad - hnedá nádoba alebo domáci kompostér
  • Pneumatiky - predajne pneumatík alebo zberné dvory
  • Textil - biele zberné nádoby, predajne H&M

Viac o tom, ako správne separovať odpad, sa dozvite v našom článku Ako triediť odpad a čo znamenajú recyklačné značky a symboly

Odporúčanie č. 5: Upcyklovanie a opravovanie ako cesta k minimalizácii odpadu

Ekologická domácnosť nie je len o zodpovednosti, ale aj o kreativite. Pamätáte si, ako vám stará mama štopkala roztrhané ponožky a plátala diery na kolenách nohavíc? Alebo ako obšívala krajkou deravé obrusy? Kedysi si ľudia viac vážili čo mali a namiesto zbesilého naháňania výpredajov vytvárali z opotrebovaných a pokazených vecí nové originálne kúsky. Aj vy môžete vdýchnuť nový život starým veciam, stačí zapojiť fantáziu. Zo starých bavlnených obliečok si ušijete kuchynské utierky, vrecká na potraviny alebo handry na umývanie okien. Záclony môžete premeniť na štýlové blúzky alebo sukne. Staré kusy oblečenia môžete skombinovať, poprešívať a vytvoriť nové dizajnérske unikáty. Ošúchaný nábytok stačí prešmirgľovať, natrieť novou farbou a razom z neho máte hodnotný retro kúsok. Upcyklovať môžete aj odpad z domácnosti. Natrite vyčistené plechové konzervy farebným náterom a vytvorte z nich romantické kvetináče. Namiesto vyhodenia tupého noža ho skúste nabrúsiť. A stále existuje mnoho obuvníkov, ktorí vám ochotne prišijú odtrhnutú podrážku na obľúbených topánkach.

Podľahnite kúzlu upcyklingu a dajte šancu na nový život aj zdanlivo nepotrebným veciam.

Páčil sa vám článok? Prečítajte si pokračovanie: Ako na ekologickú domácnosť - Podrobný návod (2. časť).

Odporúčané produkty4